13 Ekim 2013 Pazar

serge gainsbourg

Fransız şarkıcı, besteci, şair, yazar, film yönetmeni, ressam, oyuncu ve kendi deyimiyle 'provakatör' anlamında kışkırtıcı Serge Gainsbourg doğruluğuna inanılan her şeyi altüst etti. Fransız milli marşını reggae ritminde bir şarkı haline getirince, milliyetçiler tarafından linç edilmekten son anda kurtuldu. Bir canlı yayında şarkıcı Whitney Houston'a sevişme teklif etti. Jane Birkin ve Brigitte Bardot gibi güzel kadınlarla aşklar yaşadı. Bir bestesi Eurovision yarışmasında birinci oldu. Tek romanı olan Evguenie Sokolov'da alışılmamış bir konuyu yazdı.
''Marsailles eşliğinde bugüne kadar binlerce asker öldü, ben sadece bu durumu biraz yumuşatmak istedim., milli marş ile hep ölünür mü, dans edilemez mi yani?''

Gainsbourg ilk başlarda klasik Fransız şansonlarını besteledi. Bilinen adı France Gall olan Isabelle Genevieve Marie Anne Gall Lüksemburg adına katıldığı 1965 Eurovision yarışmasında Gainsbourg'un bestesi Poupee de Cire, Poupee de Son adlı şarkıyla birinci oldu.

Gainsbourg'un ünü arttı. Gall ile çalışmaya devam etti. Cinselliği ön plana çıkarmaya başladığı bu dönemde, yine Gall tarafından söylenen Les Sucettes, Lolipoplar adlı şarkı, tartışmalara yol açtı. Alabildiğine cinsel imalarla dolu olan şarkının, o sıralarda henüz on sekiz yaşında olan France Gall tarafından söylenmesi muhafazakarları kızdırdı. Gainsbourg daha sonra da sık sık yapacağı gibi insanları kışkırtmaktan geri kalmadı ve ''Gall henüz on sekiz yaşında ama yatakta yaptıklarını bir bilseniz, herhalde felç olurdunuz'' diye konuştu. 

1967 Eurovision yarışmasına Monako adına katılan Minouche Barelli için yazıp bestelediği Boum Bada Boum adlı şarkı ise beşinci oldu. Gainsbourg o sıralarda on sekiz yaşında bulunan şarkıcı Barelli hakkında ''cinsel teknikleri öğrenmek için benimle harcadığı zamanı müziğe ayırsaydı kesin birinci olurdu'' dedi ve yine muhafazakarları ayağa kaldırdı. 
Serge Gainsbourg ve Brigitte Bardot

Sonra 1969 yılı geldi ve Gainsbourg dünya çapında bir skandala yol açan ünlü Je t'aime, Moi Non Plus adlı şarkısını çıkardı. Şarkıyı aslında o zamanki sevgilisi Brigitte Bardot için yazmış be Bardot'un sesiyle kaydedilmişti ama Bardot, Gainsbourg kendisini terk edince bir mahkeme emriyle şarkının çalınmasını yasaklattırmıştı. Yasaklattırmıştı çünkü şarkının arka planında Bardot ile Gainsbourg'un sevişmeleri sırasında çıkan sesler duyuluyordu ve bu şarkı boyunca hem de çoğu kes müziğin de önüne geçerek dürüyordu.


Bardot'tan ayrıldıktan hemen sonra İngiliz şarkıcı, oyuncu ve yönetmen Jane Birkin ile yaşamaya başlayan Gainsbourg şarkıyı bu kez Jane Birkin ile kaydetti. Birkin, şarkıdaki orgazm seslerini iyice abartınca parça Avrupa'nın bir çok ülkesinde yasaklandı. 
1986'da on dört yaşındaki kızı Chorlette Gainsbourg ile Lemon Incest şarkısını yaptı.

Kendi anlatımıyla ''sokakta gördüğü her kadına asılarak'' hayatını sürdürdü. Bu dünyaya insanları eğlendirmek için gelen bir Mickey Mouse olduğunu ve onunla ortak noktasının büyük kulakları ile 'uzun kuyruğu' olduğunu söyledi. 

2 Mart 1991'de kalp krizi sonucunda öldü. Cenazesine kimsenin gelmeyeceği sanılırken, Parislilerin neredeyse yarısı törene katıldı. Dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand gözyaşları içinde Gainsbourg'u ne kadar sevdiğini anlatan bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gainsbourg'un kimsenin bilmediği bir şekilde Marseillaise'in orijinal ilk el yazmasını yıllar önce satın almış olduğunu açıklayınca , törene katılanlar şaşakaldılar. Buna şaşırmayan bir tek kişi vardı. Kalabalığın oldukça arkasında duran genç ve güzel bir kadın , Gainsbourg'un Marseillase'in el yazması aslını büyük bir para ödeyerek satın aldığını biliyordu.

Biliyordu çünkü Gainsbourg'un dışına değil içine bakmıştı ve adı Jane Birkin'di. 

G,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder